++359 28781580 info@balkaninvest.eu

Официални данни от проучване 2014

Третото издание на немското проучването за маркетинг и персонал в социалните медии в Германия стартира през 2010г. Резултатите от 2014 сочат, че социалните медии се превръщат във все по-важен фактор за работодателите. Един на всеки четирима потенциални кандидати (26%) споделя, че най-малко една фирма е спечелила от своите привлекателни социални медийни дейности, в сравнение с предходни проучвания (2012: 9%, а през 2013г. – 12%), което представлява значително увеличение с повече от два пъти. Въпреки това не е учудващо: Около 1/3 от анкетираните фирми вече използват социалните мрежи широко и в личния маркетинг.

Социални мрежи в HR маркетинга

Около 73 на сто проверяват интернет сайтовете за работа, но почти една трета (33%) също използват корпоративните страници на Facebook и Xing като отправна точка.
В социалните медии пречките за контакт са с изключително нисък праг. A с кратък коментар или чат, имате достъп до информацията, която ви трябва. Или по подбор на персонал, имате възможността да привлечете вниманието дори на собствения си профил.

HR маркетинг, графика, канали за работа, социални медии
Но още по-забележителни са два други резултата:

Около 37% от студентите и обучаващите се използват социалните медии повече от един час на ден, 49% в продължение на поне 15 минути. 29% от професионалисти и мениджъри сърфират за един час на ден чрез социалните медии; 45 на сто прекарват най-малко 15 минути там.
Така че има огромен потенциал за постигане на целеви групи и свързване без големи бариери. За всички е изненадващо, колко малко компаниите стратегически използват този потенциал. Въпреки, че компанията знае в повечето случаи, но не се прави нищо.

HR маркетинг, канали за работа, социални мрежи, проучване,статистика
Откровено в контекста на категоризацията кариерните уеб сайтове се определят като канал за “не-социалните медии”. Разбира се, всичко зависи от начина, по който се определят социалните медии. Повечето от компаниите все още имат остаряла идея, че социалните медии са само когато съществува активен профил във Facebook, Twitter, Google+ или някоя друга мрежа. Но това, което прави интернет “социален”, е взаимодействието или способността да бъде коментирано съдържанието, да се споделя, да се оприличава с други потребители, не само с подателя.

Това е, разбира се, особено в този тип мрежи, в центъра на цялата концепция. Но тя въобще не изключва кариерните сайтове.
Точно обратното: Много компании допълват това с блогове, изграждане на социални бутони за акция или интегрират FAQ форуми или функции за коментар. Въпреки това, те са просто твърде малко.

Действителна ситуация

В действителност, това разграничение разкрива разликата: От една страна са статичните корпоративни сайтове, от друга – социалните медии (девиз: “Там ще направим още нещо …”). Би било много по-устойчив и стратегически смисъл (не само от гледна точка на SEO), на мулти-диалога на Ваша страна и да докаже това: Компанията не е просто актуална – тя е социална.