Професия “Зъболекар” в Германия
Професията на зъболекар е една сред най- проспериращите и утвърдени работи днес.
Тя започва да се нарича и с по- съвременното наименование: Лекари по дентална медицина.
Всеки, който иска да се развива в тази сфера трябва да положи много предварителни усилия, усърдно четене и желание за практическа дейност. Комбинацията от всички тези елементи първоначално звучи плашещо, но крайните резултати са свързани с възвращаемост на инвестициите и безбройните безсънни нощи.
Образование:
Първата стъпка от впускането в призванието на Стоматолог е образованието. В България то продължава шест години, като завършилите получават диплома за магистър. Има няколко частни колежа и висши учебни заведения, които предлагат обучение за три до четири години, но то е свързано с тясно насочена област, като например зъботехника. За да получите мечтаното „д- р“ пред името си, трябва да завършите шест годишен курс на обучение и практика.
Някои от най- реномираните и популярни университети в България са:
- Медицински университет в София
- Варненски Медицински университет
- Пловдивски Медицински университет
- Факултет по дентална медицина към университета в Стара Загора.
Изборът зависи от предпочитанията, възможностите и разбира се от оценките, които ще получите на предварителните изпити.
Специализация:
За да практикува всеки зъболекар трябва да получи специализация, която го характеризира като професионалист.
Съществуват няколко основни вида, сред които са:
- ендодонтия- вътрешната част на зъбите и венците
- орална и лицевочелюстна хирургия- хирургическа намеса при проблеми със зъбите
- ортодонтия и зъбно- лицева ортопедия- зъбни и лицеви малформации и дефекти по рождение
- педиатрия- фокусира се върху бебета и деца.
Доброто дентално третиране е от особено значение за всеки човек, затова специализацията на зъболекарите не бива да се подценява.
В България за придобиването на подобна квалификация са необходими не само търпение и постоянство, но и много средства и възможности. Затова повечето хора, предпочитат да завършат образованието си у нас, но да намерят своя път в чужбина. Например в Германия, специализацията е безплатна, а професионалното развитие на лекарите по дентална медицина- възможно. Затова днес все повече магистри стоматолози, напускат родината и след като изберат подходящата специализация, остават там.
Професионална реализация:
Голяма част от младите зъболекари не остават в България. Те нямат мотивация за работа и не могат да си набавят необходимите ресурси, за да развиват потенциала си. Въпреки, че у нас получават добро образование и придобиват ценни професионални качества, те предпочитат да ги развиват в чужбина.
В държави като Германия, Швейцария, Австрия и Великобритания трудът на стоматолозите е високо ценен и заплащан. Там те могат да получат достойно възнаграждение за всички положени усилия и да работят това, за което са учили.
Единственото необходимо условие за лекарите по дентална медицина да практикуват професията си в Германия е да имат диплома за завършено образование и да владеят немски език. Те могат да усъвършенстват езиковите и квалификационните си умения като придобият специализация там, напълно безплатно. Необходими са малко повече вяра и мотивация за просперитет.
Ако сте заинтересовани от работа в Германия?